Как може да се стигне до ограничаване или лишаване от родителски права
Обикновеното уреждане на спорове свързани с упражняването на родителските права не води нито до ограничаване, нито до лишаване на един от родителите от родителски права. В тези случаи те само предоставят преимуществено на един от родителите, като на другия се определя режим на лични отношения с детето. Лишаването и ограничаването на родителски права са отделни специални производства. Това са крайни мерки, които се налагат само при наличието на определени обстоятелства.
Каква е процедурата
Производството започва с подаване на молба от родител, прокурор или Дирекция „Социално подпомагане” до районния съд по настоящия адрес на детето. В зависимост от конкретните обстоятелства молбата може да съдържа искане за ограничаване или за лишаване от родителски права.
Ограничаване може да се постанови в един или няколко от следните случаи:
- когато поведението на родителя представлява опасност за личността, здравето, възпитанието или имуществото на детето;
- когато поради продължителна физическа или душевна болест или други обективни причини родителят не е в състояние да упражнява родителските си права.
Лишаване може да се постанови при наличие на следните обстоятелства:
- в особено тежки случаи на опасност за личността, здравето, възпитанието или имуществото на детето или при обективни причини, налагащи лишаването от родителски права;
- когато без основателна причина родителят трайно не полага грижи за детето и не му изплаща издръжка.
Окончателно ли е решението на съда
Не, решението на съда не е окончателно. Този въпрос може да бъде предмет на ново дело и да бъде пререшен. При изменение на обстоятелствата, довели до огрничаване или лишаване от родителски права, съдът може да ги измени или отмени. Съществува и възможност родителят да поиска от съда да възстанови правата му. Това може да се случи, ако е отпаднало основанието, поради което е бил лишен от тях.