Кога се извършва припознаване?
Припознаване се извършва когато майката и бащата на детето не са сключили граждански брак. Това се налага, защото в този случай не се прилага законовата презумпция за бащинство. Припознаването е регламентиран от закона начин за установяване на произход. С извършване на припознаване едно лице заявява, че е биологичният родител на дете.
Кой може да извърши припознаване и какъв е реда?
Както майката, така и бащата могат да припознаят детето си. Необходимо е само да са навършили 16 години. Ако детето няма установен произход, можете да го припознаете, дори да не е Ваше биологично дете. В този случай е необходимо съгласие от другия родител.
Можете да припознаете дете без ограничение във времето, дори да е навършило пълнолетие или посмъртно. Важно е да знаете, че припознаването не може да бъде отменено. Въпреки, че не можете да го оттеглите, законът предоставя възможност да поискате унищожаване на припознаването, в следните случаи: при грешка, измама, заплашване или ако не сте навършили 16 години.
Припознаването се извършва лично с писмено заявление пред длъжностното лице по гражданското състояние или с декларация с нотариално заверен подпис. Декларацията се подава до длъжностното лице по гражданското състояние.
Може ли припознаването да бъде оспорено?
Законът предвижда различни хипотези за оспорване и унищожаване на вече извършено припознаване. Посочен е кръгът на лицата, които имат това право, както и сроковете, в които те могат да го упражнят. Това са:
- другият родител– в 3-месечен срок от получаване на съобщението за припознаване;
- детето след навършване на 14-годишна възраст ( в срок до 1 г. от навършване на пълнолетие или от узнаване за припознаването).
Когато интересите и правата на детето са засегнати, оспорването може да се извърши от прокурор и от Дирекция „Социално подпомагане“. Срокът е една година от припознаването.
При нужда от съдействие или повече информация свържете се с нас или заявете консултация.