Ревизия по общ ред
Обичайно ревизиите протичат по т.нар. общ ред. Това означава, че органът по приходите извършва ревизия на начина, по който ревизираното лице е документирало и декларирало приходите си. Т.е. по документален и счетоводен път ще бъде извършен контрол върху приходите и осчетоводяванията, извършени от ревизираното лице. Крайните изводи ще бъдат напраени във основа на представените документи и събраните доказателства.
Доказване при ревизия по общия ред
При този вид ревизия доказателствената тежест е разпределена. Констатациите на органите по приходите не се считат за верни до доказвне на противното. Напротив, както те, така и ревизираното лице следва да докажат положителните си твърдения.
Събирането и проверката на доказателствата са регламентирани в ДОПК. Органите по приходите трябва да ги спазват при ревизията, събирайки само тези, които са регламентирани в закона. Това правило се прилага във всички случаи на ревизия по общия ред. Т.е. не се допуска извършването на констатции и установяване на задължения, които не почиват на събраните доказателства.
Изключения
Има случаи, в които ревизията не може да се извърши по описания по-горе общ ред, тъй като действителният размер на данъчната основа не може да бъде определен въз основа на доказателства. В тези случаи законът предвижда ревизията да бъде извършена по друг начин - по особен ред.
Възможно е ревизионното производство да започне по общия и в даден момент да премине по особения ред. Това се случва чрез връчване на уведомление по чл.124 от ДОПК. Връчването на уведомление не означава, че ревизията ще протече и ще завърши с установяване на задължения при спазване на особените правила на ДОПК. Във всеки един момент органите по приходите могат да извършат оценка и да преминат, респективно да издадат ревизионен акт по правилата на общия ред.