Родителски права - юридически спекти
Отношенията между родител и дете са от съществено значение за пълноценното развитие на детето. При обичайното стечение на обстоятелствата, в семейството се изграждат и поддържат хармонични и функционални семейни връзки, а на родителите не се налага да се прибягват до правната уредба на Семейния кодекс.
Не са редки случаите, в които житейските ситуации налагат намеса именно на нормативните разпоредби. Това са моментите, когато отношенията между родителите не позволяват диалогично разрешение на възнкналите спорове, а Висшия интерес на детето остава незащитен. В тези случаи правната помощ играе важна роля за уреждането на отношенията между родителите и децата.
Какви са основните законови принципи в отношенията между родетел и дете
- Съдържание: Отношенията между родител и дете се основават на правата и задълженията им. Правата на детето имат абсолютен характер и трябва да бъдат зачитани от всички лица, включително от родителите.
- Равенство на всички деца: Правната уредба на отношенията родител-дете се прилага независимо от съществуването на граждански брак или от липсата му, както и независимо от това дали детето е биологично или осиновено. Това се основава на принципа за равенство на всички деца и необходимостта от защита на техните права.
- Равноправие между родителите: Родителите имат равни права и задължения, независимо от семейния статут. Родителските права и задължения се упражняват в интерес на детето от двамата родители заедно и поотделно. Това означава, че и майката и бащата са отговорни за възпитанието, образованието и развитието на детето, независимо от техния семеен статут.