Съдействие при проверка/ревизия от НАП
Избягването на проблеми при проверки и ревизии от НАП е от съществено значение за фирмите и физическите лица. Нашата услуга за съдействие при проверка/ревизия от НАП е комплексна и включва:
- представителство пред НАП в хода на цялото производство;
- изготвяне на отговори на искания за предоставяне на писмени обяснения и документи;
- анализ на всички относими факти и обстоятелства;
- консултиране в хода на цялото производство;
- изготвяне на защитна стратегия;
- планиране на необходимите доказателства
- друго, според нуждите на конкретното производство и Вашата дейност.
Юридическата помощ и съдействие в тези производства са най-полезни, когато се приложат превантивно, още в хода на самата процедура по проверка или ревизия, а не когато процедурата вече е приключила и е налице издаден краен данъчен акт, който подлежи на обжалване.
Какви процеси протичат по време на проверка или ревизия?
В хода на проверката или ревизията на проверяваното лице се поставят множество искания от страна на приходната администрация за предоставяне на сведения, обяснения, декларации, както и предоставянето на различни документи (счетоводни, юридически и други). Това се прави от страна на НАП чрез връчването на т.нар. „искане за представяне на документи и писмени обяснения от задължено лице“.
Посочените по-горе искания от страна на НАП са от изключителна важност, тъй като често в тях се съдържа „сърцевината“ на проверката или ревизията, като при внимателен прочит и анализ може да се получи добра ориентация за „посоката“ на проверката, да се предвиди къде точно може да се получи проблем или несъответствие.
Какво е значението на представените документи и писмени обяснения?
Предоставените от лицето обяснения и документи се съпоставят от страна на приходната администрация с цел да се провери дали те обуславят формирания от лицето данъчен резултат.
Предоставените обяснения и сведения имат доказателствена тежест и данъчните органи имат правото да основат своите крайни изводи на тях. Това е възможно дори те да не съответстват на събраните документи или данни от трети лица. Ето защо наличието на пълен „синхрон“ между обясненията на лицето и всички останали представени и/или установени факти и обстоятелства е от първостепенна важност. За целта е необходимо още в самото начало да се предвиди:
- какво би могло да бъде установено от органите по приходите;
- какви данни могат да бъдат получени от трети лица;
- с какви доказателства могат да се подкрепят обясненията;
Това позволява изграждане на цялостна защитна стратегия, в която всички данни си кореспондират. Тя следва да бъде подкрепена с последователни, точни и ясни писмени обяснения. От особено значение е обясненията да не съдържат неблагоприятни за лицето данни.