Юридическата помощ и съдействие в тези производства са най-полезни, когато се приложат превантивно, още в хода на самата процедура по проверка или ревизия, а не когато процедурата вече е приключила и е налице издаден краен данъчен акт, който подлежи на обжалване.
Какви процеси протичат по време на проверка или ревизия?
В хода на проверката или ревизията на проверяваното лице се поставят множество искания от страна на приходната администрация за предоставяне на сведения, обяснения, декларации, както и предоставянето на различни документи (счетоводни, юридически и други). Това се прави от страна на НАП чрез връчването на т.нар. „искане за представяне на документи и писмени обяснения от задължено лице“.
Посочените по-горе искания от страна на НАП са от изключителна важност, тъй като често в тях се съдържа „сърцевината“ на проверката или ревизията, като при внимателен прочит и анализ може да се получи добра ориентация за „посоката“ на проверката, да се предвиди къде точно може да се получи проблем или несъответствие.
Предоставените от лицето обяснения и документи се съпоставят от страна на приходната администрация с цел да се провери дали те обуславят формирания от лицето данъчен резултат.
Предоставените обяснения и сведения имат доказателствена тежест и данъчните органи имат правото да основат своите крайни изводи на тях, а не само върху документите или информацията, предоставени от лицето или събрана от трети лица. Ето защо е от изключителна важност да е налице пълен „синхрон“ между обясненията на лицето, документите, които се предоставят във връзка с фактите и обстоятелствата от обясненията, респ. данните, които се намират и биха могли да бъдат предоставени от трети лица.