Как се уреждат родителски права при развод или раздяла
Родителските права принадлежат на родителите на детето и се упражняват съвместно от тях в интерес на детето. При настъпване на фактическа раздяла или при прекратяване на брака с развод те следва да се уредят.
Когато родителите имат сключен брак и той се прекратява чрез развод, съдът задължително се произнася по въпроса за родителските права. При раздяла на родители, които не са сключили граждански брак е възможно родителските права да продължат да се упражняват и без съдебно споразумение, стига между родителите да е налице единомислие и съгласие. В противен случай и те следва да отнесат спорните въпроси до съда. Важно е да се отбележи, че единствено съдебният акт има правно значение относно режима на упражняване на родителските права. Писменото споразумение между родителите, дори то да бъде нотариално заверено, няма юридическа стойност.
Кога се налага да се води дело за родителски права
Във всеки случай на спор между родителите относно въпросите за упражняване на родителските права, той може да се отнесе за разрешаване до компетентния съд. Завеждането на дело за родителски права може да е самостоятелен иск или съединен с такъв за развод, издръжка и други брачни искове.
При постановяването на съдебното решение се съобразяват редица факти и обстоятелства с цел защита на висшия интерес на детето. Някои от тях са общи, а други са строго индивидуални за всеки отделен случай. При завеждане на дело за родителски права е строго препоръчително да се консултирате с опитен адвокат, който ще Ви помогне да изградите ефективна защитна стратегия.
Важно е да знаете, че дори при започнато дело за родителски права чрез иск, във всеки един момент от производството родителите могат да постигнат споразумение.
Дело за родителски права при споразумение
Законът дава възможност на родителите да постигнат съгласие по въпросите относно местоживеенето на детето, упражняването на родителските права, личните отношения с него и издръжката му. Постигнатото споразумение трябва да бъде утвърдено от съда, за да придобие сила на изпълнително основание по чл. 404 , т.1 от Гражданския процесуален кодекс.
При развод по взаимно съгласие въпросите свързани с упражняването на родителските права задължително се уреждат в споразумението, което се представя в съда. При развод по исков ред е възможно родителите да постигнат съгласие относно упражняването на родителските права. В тези случаи съдът ще одобри постигнатото споразумение, а в решението си ще се произнесе по въпросите, които са останали спорни.
Какво е важно да знаете
- Уреждането на въпросите относно упражняването на родителските права не води до ограничаване или лишаване на единия родител от родителски права. Двамата родители продължават да са носители на родителските права и задължения. Променя се единствено режимът на фактическото им упражняване.
- Нов иск за упражняване на родителски права може да се заведе при всяка промяна в обстоятелствата. Тази възможност съществува до навършване на пълнолетие на детето. Т.е. този въпрос може да се пререшава многократно през годините.
- Не са редки случаите, в които родителските права се предоставят на бащата. Приетото в обществото мнение, че майката винаги има предимство е повече мит, отколкото факт. Съдът във всеки отделен случай извършва цялостна оценка на всички относими факти и обстоятелства. Решението се взима съобразно целия събран доказателствен материал.