Каква е процедурата
Производството пред съда се образува по молба на родителите. Молбата трябва да съдържа следните задължителни реквизити:
- трите имена и ЕГН на детето;
- настоящ адрес на детето;
- трите имена и ЕГН на майката и/или бащата;
- точно описание на действието на разпореждането с оглед на което се прави искането.
Към молбата се прилагат документи, които да обосновават искането за разпореждане. Те следва да доказват необходимостта от получаването му, както и че това би било в интерес на детето.
Как съдът взема решение относно разпореждане с имущество на дете
Съдът решава дали да уважи молбата, строго индивидуално във всеки конкретен случай, в зависимост от това дали разпореждането е в интерес на детето. За целта намеренията, с оглед на които се иска разпореждането, трябва да бъдат много ясно и точно изложени и подкрепени с доказателства.
Необходимо е да се убеди съдът, че разпореждането наистина е необходимо, както и че то е в интерес на детето. За да извърши преценка, съдът може да поиска становище от дирекция “Социално подпомагане”. Районният съд е изключително стриктен по отношение на обосноваността на искането. Това е така защото няма механизъм за последващ контрол на даденото разрешение.
Решението на районния съд подлежи на обжалване пред въззивна инстанция. Когато стойността на исканото разпореждане е над определен праг, решението подлежи на обжалване и пред касационна инстанция – Върховния касационен съд.
Какво е важно да знаете
За всяко отделно действие по разпореждане е необходимо самостоятелно разрешение от съда. Това е така, дори действията да са еднотипни. Ако се отнасят до две или повече деца, разрешение се иска за всяко дете.