Какво е брачен договор
Брачният договор е правен инструмент, който играе важна роля в семейното право и се сключва преди или по време на брака. Той представлява споразумение между съпрузите, чрез което се регулират имуществените аспекти на брака.
Във всяка брачна връзка съпрузите имат различни предпочитания и нужди. Брачният договор дава възможност за уреждане на взаимоотношенията по начин, който отговаря на тези индивидуални потребности.
Подписването на брачен договор представлява и превантивна мярка, която помага да се избегнат бъдещи спорове и неясноти. Той установява правила и условия, които трябва да се спазват при подялбата на имущество или решаването на определени финансови въпроси в случай на развод.
Брачният договор също така може да бъде и инструмент за защита на личните и финансовите интереси на всяка от страните. Той позволява установяване на правила за разпределение на имущество, наследство и издръжка, като осигурява сигурност и предвидимост за бъдещето.
Кога се сключва брачен договор?
Брачен договор може да се сключи както преди, така и по време на брака. С подписването му всъщност се променя режима на имуществени отношения мжду съпрузите - той става договорен. В брачния договор може да се посочи и бъдеща дата, от която той ще произведе своето действие.
Брачният договор е широко приложим и непосредствено преди прекратяване на брака, най-често когато е налице вазимно съгласие. Това е така, защото при желание за разпределяне на придобитото по време на брака имущество, това значително усложнява, удължава и оскъпява съдебното производство. Подялбата на придобитото имущество на практика означава извършване на делба на имущество в рамките на процедурата за развод. Съдът изисква множество допълнителни документи, например данъчни оценки за имотите, застрахователни оценки за МПС-тата, скици, схеми и др. Често пъти се назначават и съдебно-оценителни експертизи за установяване на пазарната стойност на вещите/имотите. Това означава разходи за експертизи, а при допускане на развода се заплаща и държавна такса върху стойността на подлежащото на подялба имущество. Всичко това неминуемо утежнява процедурата по развод и значително забавя делото.
Ето защо, ние съветваме нашите клиенти да уредят имуществените си отношения още преди развода, като сключат брачен договор. Чрез него напрактика се уреждат всички имущестени отношения, а нуждата от делба в хода на съдебния процес отпада. По този начин от една страна се спестяват значителни разходи, а от друга страна и делото за развод се развива по-бързо.