Какво е данъчна ревизия
Ревизията е процедура, регламентирана в Данъчно-осигурителен процесуален кодекс, която цели установяване на задължения за данъци и/или осигурителни вноски (т.нар. осигуровки).
Общият принцип в данъчното законодателство е този, че всяко лице (независимо физическо или юридическо) е длъжно да декларира реализираните от него приходи, подлежащи на облагане. Това предпоставя надлежното и навременно начисляване на дължимите данъци. Лицата следва да спазват данъчното законодателство и що се касае до декларираните разходи.
За какво най-често се извършва данъчна ревизия
В хода на данъчна ревизия най-често се установява дали декларираният счетоводен финансов резултат (печалба или загуба) съответства на действителната фактическа обстановка. Основна проверка се извършва и по ЗДДС. Целта е да се установи дали осчетоводените доставки са реално осъществени, както и дали начисляването и приспадането на ДДС е в съответствие с нормативната уредба.
Какъв може да бъде крайният резултат
Данъчната ревизия завършва с издаването на ревизионен акт, в който:
- Ако е установено несъответствие с декларираните данни, то съответните задължения се установяват в акта и се начисляват като дължими. В този случай данъчната ревизия замества задължението на лицето самó да посочи подлежащите на деклариране данни или извършва корекция на декларираните от лицето данни.
- Ако органите по приходите не открият никакви несъответствия, ревизионният акт е със стойност 0,00 лева - не се установяват задължения.