Ревизията е процедура, регламентирана в Данъчно-осигурителен процесуален кодекс, която цели установяване на задължения за данъци и/или осигурителни вноски (т.нар. осигуровки).
Общият принцип в данъчното законодателство е този, че всяко лице (независимо физическо или юридическо) е длъжно САМÓ да декларира реализираните от него приходи, подлежащи на облагане. Това деклариране включва в себе си множество елементи, някои от които са: генерираният приход от лицето, намален с разходите, които се признават за данъчни цели, за да се достигне до т.нар. данъчна основа (или иначе казано „чистата печалба“ на лицето). Спрямо данъчната основа се прилага съответната данъчна ставка, чрез което се формира сумата, дължима към данъчната администрация. Напр. данъчната ставка по ДДС е 20% от данъчната основа, за данък печалба е 10% и т.н.
Ревизията е процедура, която има за цел не само да провери дали лицето е реализирало приходи и ги е декларирало правилно, но има за цел също така, ако се установи несъответствие да УСТАНОВИ съответните задължения т.е. да ги начисли. Накратко казано, ревизията замества задължението на лицето самó да декларира задълженията си, като държавата ги установява в това производство със съответните последици от това.